Валон Бехрами: Разлика помеѓу преработките

Додадени 550 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Infobox football biography 3
| playername = {{flagicon|Швајцарија}} Валон Бехрами
| image = [[Податотека:AUT vs. SUI 2015-11-17 (196).jpg|250px]]
| height = {{height|m=1.86}}
| cityofbirth = {{роден во|Косовска Митровица|}}
| countryofbirth = [[СФРЈ]]
| currentclubnationality = {{Fb team Udineseflagsport|SUI}} [[Швајцарија]]
| currentclub = {{Fb team Sion}}
| clubnumber = 11
| agent = {{flagiconflagsport|ШвајцаријаSUI}} [[Алесандро Белтрами]]
| position = [[Среден ред (фудбал)|среден ред]]
| youthyears1 = 1993–1997 | youthclubs1 = {{Fb team Stabio}}
| years8 = 2014–2015 | caps8 = 22 | goals8 = 0 | clubs8 = {{Fb team HSV}}
| years9 = 2015–2017 | caps9 = 43 | goals9 = 0 | clubs9 = {{Fb team Watford}}
| years10 = 2017– 2017–2019 | caps10 = 2332 | goals10 = 12 | clubs10 = {{Fb team Udinese}}
| years11 = 2019- | caps11 = 0 | goals11 = 0 | clubs11 = {{Fb team Sion}}
| nationalyears1 = 2005–2018 | nationalcaps1 = 83 | nationalgoals1 = 2 | nationalteam1 = {{flagiconflagsport|ШвајцаријаSUI}} [[Фудбалска репрезентација на Швајцарија|Швајцарија]]
| pcupdate = 7 март 2017
| ntupdate = 13 ноември 2016
}}
 
'''Валон Бехрами''' (роден на [[19 април]] [[1985]] година) е [[Швајцарија|швајцарски]] [[фудбалер]], [[Среден ред (фудбал)|играч од средниот ред]] на [[ФК УдинезеСион|УдинезеСион]] и на [[Фудбалска репрезентација на Швајцарија|швајцарската репрезентација]].
 
==Клупска кариера==
 
Во август 2018, Бехрами бил избран за [[Капитен|капитен]] на Удинезе за сезоната 2018-2019, по заминувањето на долгогодишниот капитен на клубот [[Данило Ларангеира|Данило]].<ref>{{cite web|url=https://www.tuttoudinese.it/focus/behrami-io-capitano-ne-vado-fiero-ed-orgoglioso-ho-ancora-il-fuoco-dentro-62834|title=Behrami: "Io capitano? Ne vado fiero ed orgoglioso. Ho ancora il fuoco dentro"}}</ref>.
 
===Сион===
На 2 јули 2019, по 16 години играње во странство Бехрами се вратил во Швајцарија каде потпишал договор со екипата на [[ФК Сион|Сион]].<ref>{{Cite web|url=https://www.tuttoudinese.it/notizie/ufficiale-behrami-saluta-l-italia-e-va-al-sion-69250|title=UFFICIALE: Behrami saluta l'Italia e va al Sion|sito=Tutto Udinese|lаnguage=it|accessdate2019-07-02}}</ref>
 
==Репрезентативна кариера==