Разлика помеѓу преработките на „Список на епизоди од „Македонски народни приказни“ (стар серијал)“

нема опис на уредувањето
|}
 
Последната приказна од стариот серијал е „Двајцата браќа на правдина в зандана“ снимена во 2003 година, којашто воедно претставува и последната снимена приказна на [[Ѓорѓи Колозов]].
 
== Актерска екипа и број на учество по епизоди ==