Разлика помеѓу преработките на „Билен чај“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:LE POINT DE VUE11n4000.jpg|мини|десно|Билен чај во чајник и шолја]]
'''Растителен чај''' (наречен и '''хербален''') — е секаков вид на чај , направен од разни [[билки]] и суво [[овошје]]. Билен чај се прави од суви или свежи листови, цветови, плодови или корења од огромен број на билки или овошки. Делот од растението кој е наменет за правење чај најчесто се потура во зовриена вода, се остава одреден период да отстои, и после се прецедувапроцедува и се засладува по желба со [[мед]] или [[шеќер]] и [[лимон]].
 
Многу компании произведуваат чај во филтер ќесички, кој е лесен за приготвување, но повеќето љубители претпочитаат да консумираат чај кои самите го имаат набрано.
33

уредувања