Разлика помеѓу преработките на „Роберт Мугабе“

с
нема опис на уредувањето
с
с
 
}}
 
'''Роберт Габриел Мугабе''' ({{lang-en|Robert Gabriel Mugabe}}, {{рн|21|февруари|1924}} - {{пн|6|септември|2019}}) — зимбабвејски револуционер и [[државник]], кој по стекнувањето на независност на [[Зимбабве]] во [[1980]] година, станал прв премиер, а подоцна и втор [[претседател]] на државата. Негова сопруга била [[Сали Мугабе|Сали Франческа Хајфрон Мугабе]] (починала во [[1992]]), аподоцна сега е оженетпреженет со [[Грејс Мугабе|Грејс Маруфу Мугабе]].
 
{{Никулец за биографија}}