Разлика помеѓу преработките на „Роберт Мугабе“

с
нема опис на уредувањето
с
с
| име = Роберт Габриел Мугабе
| слика = Robert Mugabe, 12th AU Summit, 090202-N-0506A-417.jpg
| големина = 100px180px
| опис = Роберт Мугабе (во 2009) г.
| маласлика =
| звање = [[Претседател на Зимбабве]]
 
'''Роберт Габриел Мугабе''' ({{lang-en|Robert Gabriel Mugabe}}, {{рн|21|февруари|1924}} - {{пн|6|септември|2019}}) — зимбабвејски револуционер и [[државник]], кој по стекнувањето на независност на [[Зимбабве]] во [[1980]] година, станал прв премиер, а подоцна и втор [[претседател]] на државата. Негова сопруга била [[Сали Мугабе|Сали Франческа Хајфрон Мугабе]] (починала во [[1992]]), а сега е оженет со [[Грејс Мугабе|Грејс Маруфу Мугабе]].
 
{{Никулец за биографија}}
 
{{NAMSecretary-General}}
{{Претседател на Зимбабве}}
 
{{Никулец за биографија}}
{{Нормативна контрола}}