Разлика помеѓу преработките на „Роберт Мугабе“

Додадени 16 бајти ,  пред 10 месеци
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Роберт Габриел Мугабе''' ([[{{lang-en|Robert Gabriel Mugabe}}, {{рн|21 |февруари]] [[|1924]]}} - [[{{пн|6 |септември]] [[|2019]]}}), зимбабвејски револуционер и [[државник]], кој по стекнувањето на независност на [[Зимбабве]] во [[1980]] година, станастанал прв премиер, а подоцна и втор [[претседател]] на оваа африканска државадржавата. Негова сопруга била [[Сали Мугабе|Сали Франческа Хајфрон Мугабе]] (починала во [[1992]]), а сега е оженет со [[Грејс Мугабе|Грејс Маруфу Мугабе]].
 
{{NAMSecretary-General}}