Разлика помеѓу преработките на „Роберт Мугабе“

с
нема опис на уредувањето
с
'''Роберт Габриел Мугабе''' ([[21 февруари]] [[1924]] - [[6 септември]] [[2019]]), зимбабвејски револуционер и [[државник]], кој по стекнувањето на независност на [[Зимбабве]] во [[1980]] година, стана прв премиер, а подоцна и втор [[претседател]] на оваа африканска држава. Негова сопруга била [[Сали Мугабе|Сали Франческа Хајфрон Мугабе]] (починала во [[1992]]), а сега е оженет со [[Грејс Мугабе|Грејс Маруфу Мугабе]].
 
{{NAMSecretary-General}}
 
{{Претседател на Зимбабве}}
 
{{Никулец за биографија}}
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Мугабе, Роберт}}
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Претседатели на Зимбабве]]
[[Категорија:Зимбабвејски револуционериполитичари]]
[[Категорија:Зимбабвејски државници]]
{{NAMSecretary-General}}
{{Претседател на Зимбабве}}