Разлика помеѓу преработките на „Роберт Мугабе“

нема опис на уредувањето
}}
 
'''Роберт Габриел Мугабе''' ([[21 февруари]] [[1924]] - [[6 септември]] [[2019]]), зимбабвејски револуционер и [[државник]], кој по стекнувањето на независност на [[Зимбабве]] во [[1980]] година, стана прв премиер, а подоцна и втор [[претседател]] на оваа африканска држава. Негова сопруга била [[Сали Мугабе|Сали Франческа Хајфрон Мугабе]] (починала во [[1992]]), а сега е оженет со [[Грејс Мугабе|Грејс Маруфу Мугабе]].
 
 
 
3

уредувања