Разлика помеѓу преработките на „Аргонаути“

Додаден 211 бајт ,  пред 11 месец
→‎Список на Аргонаути: ситна поправка
(→‎Список на Аргонаути: ситна поправка)
*[[Корон Лапит]] од [[Гиртон]] во [[Тесалија]];
*[[Лаерт]], синот на [[Акрисиј]] од Арг;
*[[Линкеј]] извидник, братот на Идај, познат по остриот поглед што ги пробивал дури и ѕидовите;<ref>„Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, ''Pohvala ludosti''. Beograd: Rad, 2016, стр. 123.</ref>
*[[Мелампо]] од [[Пил]], синот на Посејдон;
*[[Мелеагар (аргонаут)|Мелеагар]] од [[Калидон]];