Разлика помеѓу преработките на „Нано-“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
поправка на правопис - децимална запирка
(поврзница)
(поправка на правопис - децимална запирка)
{{малабуква}}
'''нано-''' (симбол: '''n''' или макед. '''н''') — [[SI-претставка|единична претставка]] со значење [[милијарда|милијардити]] дел<ref>{{маклек|нано-}}</ref>. Претставува [[делител]] 10<sup>−9</sup> или {{празнини|0.,000|000|001}}. Наоѓа примена во [[наука]]та и [[електроника]]та, како претставка (префикс) за [[мерна единица|единиците]] за [[време]] и [[должина]]. Поимот е усвоен како стандард во 1960 г.
 
Примери: