Бени (река): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
== Карактеристики ==
 
Реката извира северно од [[Ла ПазПас]] и тече североисточно низ [[пампа|пампите]]. Една од притоките на рекава е реката [[Туичи (река)|Туичи]] во националниот парк [[Национален парк Мадид|Мадид]]. Јужно од [[Руренабаке]] реката продолжува да тече низ шуми. Реката се влива во реката Маморе на [[бразил]]ско-боливиската граница.