Разлика помеѓу преработките на „Чарлс Рихтер“

Додадени 72 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
}}
 
'''Чарлс Рихтер''' ({{lang-en|Charles Francis Richter}}, {{роден на|26|април|1900}} - {{починал на|30|септември|1985}}) — американски [[сеизмолог]] и [[физичар]], еден од пионерите на [[сеизмологија]]та и творец на скалата според која се мери јачината на [[земјотрес]]от — [[Рихтерова скала|Рихтеровата скала]].
 
== Живот и дело ==