Разлика помеѓу преработките на „Чарлс Рихтер“

Додадени 626 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Чарлс Рихтер''' ([[Хамилтон (Охајо)|Хамилтон]], [[Охајо]], {{роден на|26|април|1900}} - [[Пасадена]], [[Калифорнија]], {{починал на|30|септември|1985}}), еден од пионерите на [[сеизмологија]]та и творец на скалата според која се мери јачината на [[земјотрес]]от — [[Рихтерова скала|Рихтеровата скала]].
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Чарлс Рихтер''' ([[Хамилтон (Охајо)|Хамилтон]], [[Охајо]], {{роден на|26|април|1900}} - [[Пасадена]], [[Калифорнија]], {{починал на|30|септември|1985}}), еден од пионерите на [[сеизмологија]]та и творец на скалата според која се мери јачината на [[земјотрес]]от.
 
 
Роден е во [[Хамилтон (Охајо)|Хамилтон]], Охајо, во семејство на земјоделци. Во 1909 година, семејството се преселило од Охајо во повеќе просперитетен регион - во Калифорнија. Тука на училиште, младиот Чарлс ја открил неговата наклонетост за физика. И тоа не само на механиката или статика, туку и на атомската физика. Дипломирал на Универзитетот Стенфорд, а потоа и докторирал, во прилично рана возраст за научник. Роберт Миликан, добитник на Нобеловата награда, вели: во Чарлс видов тоа што во другите не сум видел - темелност, упорност, желба да се оди до крај, и многу важено - желба да се знае сесè. Чарлс верувал дека комплетната слика на науката може да се долови само во написот на оригиналниот јазик. Тоа е причината зошто Чарлс, покрај неговиот роден англиски јазик, темелно научил седум јазици, меѓу кои и руски. Бено Гутенберг, директор на сеизмичката лабораторија каде работел Чарлс, заедно со него се обиделе да ги идентификуваат моделите на земјотресите, како и можноста да се влијае врз нив, обидувајќи се да ја ослабнат нивната моќ. Во 1935 година, тие создале хармоничен систем, кој е изграден на сведочењето на уреди, сеизмографи и фиксна потреси. системот станал основа за пресметување на силата на потресот. Скалата била именувана по Рихтер. Целиот свој живот тој неуморно се борел за побезбедно градење на објектите и за немилосрдно откажување на проектите од различни архитекти. Се разбира, не секогаш успевал да ги убеди архитекти, но неговата упорност помогнала да спаси повеќе од десетина животи за време на земјотреси.
 
== Поврзано ==
[[Рихтерова скала]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [https://web.archive.org/web/20080404073513/http://earthquake.usgs.gov/learning/topics/people/int_richter_2.php Интервју со Чарлс Рихтер] — [[USGS]] {{en}}
* [http://www.brainyquote.com/quotes/quotes/c/charlesfra276641.htm Мисли на Чарлс Рихтер] {{en}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Рихтер, Чарлс}}
[[Категорија:Американски сеизмолози]]