Разлика помеѓу преработките на „Тибериј Грах“

Додадени 106 бајти ,  пред 2 години
ситна поправка
(→‎Биографија: ситна поправка)
(ситна поправка)
 
==Биографија==
Заедно со неговиот брат [[Кај Грах|Кај]], Тибериј Грах ја спроведол аграрната реформа која предизвикала големи немири. Погинал во 132 п.н.е.<ref>„Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, ''Pohvala ludosti''. Beograd: Rad, 2016, стр. 119.</ref>
Според [[Плутарх]]овата [[биографија]] на Тибериј Грах, откако тој бил осуден, биле уапсени и неговите пријатели. Притоа, сенаторите го прашале неговиот пријател Кај Блосиј, што би направил за својот пријател Грах. На тоа, Блосиј одговорил: Сè. Зарем и да ги запалиш храмовите? - го прашале сенаторите. Тој никогаш не би ми наредил нешто такво, одговорил Блосиј. Но, ако ти наредеше? - прашале сенаторите. Тогаш, Блосиј одговорил дека за својот пријател би ги запалил и [[храм]]овите.<ref>Јован Дучић, ''Благо Цара Радована'' (друго издање). Београд: Laguna, 2018, стр. 182.</ref>