Разлика помеѓу преработките на „ФК Осогово (Кочани)“

Одбиени последните 3 промени во текстот и вратена преработката 3853120 на Dandarmkd
(Ги поправив грешките)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиени последните 3 промени во текстот и вратена преработката 3853120 на Dandarmkd)
прекар = Жетвари |
основан = [[1924]]|
терен = [[Стадион СантиагоНикола БернабеуМантов]] |
капацитет = 815,000 |
претседател = ЛазарГоран НаковМилосов|
тренер = ДенисАлександар ВладимировАндонов |
лига = [[Втора македонска фудбалска лига|Втора македонска лига - Исток]] |
сезона = [[Трета фудбалска лига на Македонија 2018/2019|Трета лига - Исток 2018/19]] |
леварака2=0077FF|тело2=0077FF|деснарака2=0077FF|шорцеви2=FFFF33|чорапи2=FFFF33|
}}
'''ФК Осогово''' е [[Република Македонија|македонски]] [[фудбал]]ски клуб од [[Кочани]], оформен во 1924 година <ref>[http://fkosogovomk.awardspace.com/istorija.htm ФК Осогово - официјална веб страница]</ref>, а во 1950 година го добива сегашниот назив. Клупски бои се жолто-сината, а клубот настапува на [[Стадион СантиагоНикола БернабеуМантов|Стадионот СантиагоНикола БернабеуМантов]] кој има капацитет од 815,000 гледачи.
 
== Историја ==