Разлика помеѓу преработките на „Јужна Африка (регион)“

исправка
(45)
(исправка)
'''Задебелен текст'''
'''Јужна Африка''' е регион кој ги опфаќа: [[Јужноафриканска република|Јужноафриканската република]], [[Намибија]], [[Зимбабве]], [[Замбија]], [[Малави]], [[Боцвана]], [[Лесото]], [[Свазиленд]] и [[Мозамбик]]. Во овој регион, некои подрачја достигнале извонредно висок степен на развој, а други, пак, се потполно заостанати. Јужна Африка завзема околу 14% од вкупната површина на Африка. Најголем дел од Јужна Африка се наоѓа помеѓу [[Тропски појас|тропскиот]] и [[Суптропски појас|суптропскиот]] дел на Африка, на [[Јужна хемисфера|јужната хемисфера]].
{{гео-никулец}}
[[zh:南部非洲]]
[[zh-min-nan:Lâm Hui-chiu]]
<nowiki>Овде внесете неформатиран текст</nowiki>
Анонимен корисник