Вилемстад: Разлика помеѓу преработките

Додадени 158 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: {{Infobox settlement <!-- Basic info ----------------> |name = Вилемстад |official_name = |other_name =...)
 
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Вилемстад''' ({{lang-nl|Willemstad}}) — [[главен град]] на островот [[Курасао]] во состав на [[Кралство Холандија|Кралството Холандија]]. Бил главен град на [[Холандски Антили|Холандските Антили]] пред нивното распуштање во 2010 г. и денес брои 150.000 жители.
 
== Географија ==
 
== Историја ==
Првата населба подрачјето на градот е Пунда, основана од Холанѓаните во 1634 г. со успешното заземање на островот кој доготаш бил под [[Шпанско колонијално царство|шпанска]] власт. Изворното име било ''{{јаз|nl|de punt}}'' што на холандски значи „точка“. Сепак, за културен центар на градот се смета Отробанда, основана во 1707 г.; ова име води потекло од [[папијаменто|папијаментскиот]] поим ''otro banda'', што значи „другата страна“. Денешниот град е наречен по холандскиот владетел, принцот [[Вилем II Орански]] (вл. 1647-50).
 
[[Синагога]]та е изградена од [[сефарди|сефардските Евреи]] доселени од [[Амстердам]] и [[Ресифе]] во Бразил.