Разлика помеѓу преработките на „Грамофонска плоча“

дополнување
с
(дополнување)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Грамофонска плоча''' е вид на [[носач на звук]], многу популарен во 80-тите години на [[20 век]]. Позната е и како LP и винил. Плочата е округла и од [[поливинил]]ска маса. Во неа, спирално кон центарот се врежани траки на кои различна назабеност значи различен звук.
 
LP плочите имаат пречник од 12 [[инч]]и, се вртат со 33 1/3 вртежи во минута и содржат околу 15-ина песни. Постојат и други, специјални плочи за [[сингл]]ови, 8-инчни во пречник, со брзина од 45 вртежи во минута и содржат обично една или две песни.
 
==Грамофонската плоча како тема во популарната култура==
* „Б-страната повторно победува“ (''B Side Wins Again'') - песна на американската [[рап]]-група „[[Паблик енеми]]“ (''Public Enemy'') од 1990 година.<ref>[https://www.discogs.com/Public-Enemy-Fear-Of-A-Black-Planet/master/30255 DISCOGS, Public Enemy ‎– Fear Of A Black Planet (пристапено на 25.8.2019)]</ref>
* „Војна на 33 1/3“ (''War At 33 1/3'') - песна на американската [[рап]]-група „[[Паблик енеми]]“ (''Public Enemy'') од 1990 година.<ref>[https://www.discogs.com/Public-Enemy-Fear-Of-A-Black-Planet/master/30255 DISCOGS, Public Enemy ‎– Fear Of A Black Planet (пристапено на 25.8.2019)]</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Музика-никулец}}