Разлика помеѓу преработките на „Шпански Западни Инди“

с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''ШпанскаШпански ЗападнаЗападни ИндијаИнди''' било своевремено името за [[ШпанијаШпанско колонијално царство|Шпанските]]шпанските колонии]] на [[Карипските островиОстрови]], до кои стигнал [[Кристофер Колумбо]] на [[Откривање на Америка|своите патувања]] во потрага по западниот пат до Индија. Името „Западна„Западни Индија“Индии“ доаѓа токму поради тоа што Колумбо мислел дека пловејќи на запад стигнал до западниот брег на [[Индија]].
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
* [[Кристофер Колумбо]]
* [[Нова Шпанија]]