Разлика помеѓу преработките на „КК Ангели“

Додадени 1.486 бајти ,  пред 6 месеци
нема опис на уредувањето
| распаднат = /
| арена =
| локација = [[Драчево]], [[Скопје]]
| бои = сина и бела
| претседател = Благоја Кечовски
| тренер = БлагојаГоран КечовскиЃорѓиевски
| титули = 1 Втора Лига Мажи - Запад
| лига = [[Втора македонска кошаркарска лига|Втора Лига Мажи]]
}}
 
'''Кошаркарскиот Клуб Ангели''' е- клуб од [[Драчево]], [[Скопје]], [[Македонија]]. Клубот се натпреварува во [[Втора македонска кошаркарска лига|Втората македонска кошаркарска лига]]. Своите домашни натпревари ги игра во [[ОУ „Невена Георгиева - Дуња“ - Кисела Вода|Спортската сала ДрачевоНезависна Македонија]]. Клубот бил формиран во 2006 година.
 
==Историја==
За сезоната 2015/16, клубот [[КК Апаве|Вардар Апаве]] кој бил учесник во [[Втора македонска кошаркарска лига|Втората лига]], му го отстапил своето место на Ангели.<ref>[http://basketball.org.mk/WBStorage/Files/Bilten1_Seniorskiligi.pdf Билтен бр.1 Сезона 2015/2016 - Сениорски лиги] basketball.org.mk 7 септември 2015</ref> Во сезоната [[Втора македонска кошаркарска лига 2018/19|2018/19]], Ангели се натреварувал во Втората лига - Запад, во која завршил на првото место и обезбедил пласман во разигрувањето. Ангели стигнал до полуфиналето и таму бил елиминиран. Но, по покана на [[Кошаркарска Федерација на Македонија|Кошаркарската Федерација на Македонија]], клубот Ангели во август бил поканет како пополнувањето во [[Прва македонска кошаркарска лига 2019/20|Првата лига 2019/20]]. Ангели веднаш ја прифатил поканата во [[Прва македонска кошаркарска лига|Првата лига]].<ref>{{cite news |title=КК Ангели прифати – ќе игра во Првата лига |url=https://web.archive.org/web/20190823191423/https://ekipa.mk/kk-angeli-prifati-ke-igra-vo-prvata-liga/ |accessdate=23 август 2019 |publisher=ekipa.mk преку web.archive.org |date=23 август 2019}}</ref><ref>{{cite news |title=Ангели ја прифати поканата за Прва лига: Се чека „зелено светло“ за салата |url=https://web.archive.org/save/https://sportmedia.mk/2019/08/23/%d0%b0%d0%bd%d0%b3%d0%b5%d0%bb%d0%b8-%d1%98%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%84%d0%b0%d1%82%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%b7%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b2%d0%b0-%d0%bb%d0%b8%d0%b3/ |accessdate=23 август 2019 |publisher=sportmedia.mk преку web.archive.org |date=23 август 2019}}</ref>
 
==Кошаркарска школа==