Разлика помеѓу преработките на „Бил Гејтс“

Додадени 476 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(→‎Microsoft: Win 10najnov)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Во 1991вата година владата на Соединетите Американски Држави се посомнеавала во Microsoft дека држи монопол на американскиот пазар. Истражувањето траело до 1993та година. Следната година одделот за правда на владата на САД поднела тужба против Microsoft. Сепак судењето започнало дури во 1998мата година. Било донесено решение Microsoft да биде поделен на два дела, еден за производство на оперативниот систем, и друг за останатиот софтвер. Но сепак сето тоа завршило во 2007мата година.
 
Бил Гејтс бил обвинет и во Европа од слични причини, но ова завршило со најголемата казна во историјата голема дури 497 милиони евра. Исто така тој го украдел софтверот по име Microsoft од страна на Стив Џобс. Тој проект бил планиран и направен од Стив Џобс но со помош на неговата компанија Ејпл Бил Гејтс ги искористил своите врски и го одкрадел Софтверот но и некои компјутери надоградени од Џобс.
 
{{САД-биог-никулец}}
Анонимен корисник