Разлика помеѓу преработките на „Река“

Додадени 366 бајти ,  пред 7 месеци
(Одбиена последната промена (од Risto hot sir) и ја поврати преработката 3859632 на ГП)
* „Река“ - песна на арапскиот поет [[Ибн Хефаџа]].<ref>''Arapska poezija''. Beograd: Rad, 1977, стр. 72.</ref>
 
===Реката ккаокако тема во популарната музика===
* „[[Грин Ривер (рок-група)|Зелена река]]“ (''Green River'') - американска [[гранџ]]-група.<ref>[https://www.allmusic.com/artist/green-river-mn0000799771/biography www.allmusic.com, Green River, Biography by Mark Deming. (пристапено на 29.6.2019)]</ref>
* „Реката на старецот“ (''Ol' Man River'') - песна на англискиот [[Рок-музика|рок]]-музичар [[Џеф Бек]] (''Jeff Beck'') од 1968 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=jerHveW-N9Q Jeff Beck - You Shook Me, Ol' Man River, Greensleeves - YouTube (пристапено на 23.4.2018)]</ref>
* „Река“ (''Rijeka'') - песна на [[СФРЈ|југословенската]] рок-група „[[Фит]]“ од 1988 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=7GmQJadePI8 YouTube, Fit - Rijeka (пристапено на 8.4.2017)]</ref>
* „Скокни во реката“ (''Jump in the river'')“ - песна на ирската поп-пејачка [[Шинејд О'Конор]] од 1989 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=PvMlUpXNe3w sinead o'connor - jump the river - YouTube (пристапено на 11.5.2016)]</ref>
* „Најди ја реката“ (''Find The River'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Р.Е.М.]]“ (''R.E.M.'') од 1992 година.<ref>[https://www.discogs.com/REM-Automatic-For-The-People/master/57830 DISCOGS, R.E.M. ‎– Automatic For The People (пристапено на 20.8.2019)]</ref>
* „Крај бреговите на реките“ (''Along the Banks of Rivers'') - песна на американската рок-група „[[Тортоиз (рок-група)|Тортоиз]] (''Tortoise'')“ од 1996 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=Ik_jCRttEos&list=PL58392C9969643734&index=6 Tortoise - Along the Banks of Rivers (пристапено на 15.12.2016)]</ref>
* „Река“ (''The River'') - албум на африканскиот музичар „[[Али Фарка Туре]]“ (''Ali Farka Touré'').<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=qI_h49D1xo8&t=35s Ali Farka Touré - The River - Full Album (пристапено на 20.2.2017)]</ref>