Разлика помеѓу преработките на „Анита Ангеловска-Бежоска“

нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за државник
| име =Анита Ангеловска-Бежоска
| слика =
| големина =
| опис =
| маласлика =
| звање = Гувернер на Народната банка на Македонија
| ред = Гувернер на Народната банка на Македонија
| мандат_поч = 22 мај 2018 година
| мандат_крај = трае
| претходник = Димитар Богов
| следбеник =
| претходно = Вицегувернер на Народната банка
| мандат = јули 2010 – 21 мај 2018
| роден_дата ={{роден на|||5 ноември 1871 година}}
| роден_место = [[Гетебург]], [[Шведска]]
| умрел_дата =
| умрел_место =
| наставка =
| образование = Економски факултет – Универзитет „Св. Кирил и Методиј во Скопје Економски факултет – Универзитет во Љубљана
| партија =
| сопружник =
| професија = Економистка, Доктор по економски науки
| религија =
| потпис =
| фусноти =
}}
 
Анита Ангеловска-Бежоска е македонска економистка, доктор на економски науки. Од мај [[2018]] година е гувернерка на [[Народната банка на Македонија]] (официјално: Народната банка на Република Северна Македонија). Претходно, речиси осум години била вицегувернерка на Народната банка. Има работено и во [[Меѓународниот монетарен фонд]], во [[Вашингтон]], [[САД]]. Својата кариера ја има започнато во [[Министерството за финансии]] во кое на различни работни позиции минала осум години од својата работна кариера. Меѓу другото била и државен секретар во ова Министерство.
 
 
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Родени во СкопјеГетебург]]
[[Категорија:Гувернери на НБРМ]]
[[Категорија:Економисти]]