Разлика помеѓу преработките на „Јужнокинеско Море“

с
нема опис на уредувањето
(Согласно ТРМЈ Јужно Кинеско Море наместо Јужнокинеско Море)
с
[[Податотека:South China Sea.jpg|thumb|265px|Јужнокинеското Море]]
 
'''Јужно КинескоЈужнокинеско Море''' — најголемото [[море]] на работ на западниот [[Тихи Океан]], кое се простира на над 2.700 км околу југоисточниот раб на копнена [[Азија]]. Двата разграноци на морето, [[Тонкински Залив|Тонкинскиот]] и [[Тајландски Залив|Тајландскиот Залив]] се наоѓаат во југоисточна [[Азија]]. Североисточниот дел на ова море, во близина на [[Филипини]]те, се наоѓа над длабок подморски басен во облик на баклава, чиј најтесен дел е познат како Јужнокинески Басен. Во неговиот северен дел се наоѓа широка област на континентален подводен гребен што се протега дури на 240 км од брегот на [[Кина]] и [[Виетнам]] и ги опфаќа [[Тајвански Проток|Тајванскиот Проток]] и Тонкинскиот Залив. На југ подводниот гребен се стеснува близу до Јужен Виетнам, а потоа се соединува со Сундскиот Подводен Гребен, една од најголемите области на континентален подводен гребен во светот, кој се наоѓа под целиот јужен дел на Јужното КинескоЈужнокинеското Море. На овој подводен гребен се наоѓаат многу мали острови и архиепелази. Климата во Јужното КинескоЈужнокинеското Море е позната по [[монсун]]ите и летните [[тајфун]]и. Годишното количество [[дожд]] достигнува дури до 4.000 мм во некои делови на Сундскиот Подводен Гребен. Риболовот и поморскиот сообраќај имаат големо економско значење. Рибите уловени во Јужното Кинеско Мореморето имаат дури 50 % од животинските [[белковини]] кои во исхраната ги внесуваат жителите на Југоисточна Азија. Главни пристаништа и трговски центри крај ова море се: [[Хонгконг]], [[Манила]], [[Хо Ши Мин (град)|Хо Ши Мин]], [[Сингапур]] и [[Бангкок]].
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Мориња во Азија]]
[[Категорија:Мориња во Тихиот Океан]]
[[Категорија:Јужнокинеско Море| ]]
[[Категорија:Мориња во Тихиот Океан]]
[[Категорија:Мориња во Азија]]
[[Категорија:Мориња во Кина]]
[[Категорија:Мориња во Малезија]]