Историско-географска област: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Sashko1999 (разговор | придонеси)
сНема опис на уредувањето
 
Ред 2:
'''Историско-географска област''' — [[регион]] кој има јасни или приближно јасни [[географија|географски]] [[граница|граници]], и чие население дели слична [[историја|историска]] судбина. Така, овој поим е збир од поимите ''историска област'' и [[Географска област|''географска област'']].
 
Населението на една историско-географска област не секогаш има ист [[етнос|етнички]] или [[религија|верски]] состав, но има заедничка историја. Ваквата област се поимува како една целина и се запазува како таква при промена на држанвнитедржавните граници и има регионален идентитет. Историско-географската област може да се совпаѓа, но може и да не се совпаѓа со [[етнографска област|етнографската област]].
 
Во географска смисла, историско-географската област се одликува со јасни природни граници — високи [[планина|планини]], големи [[река|реки]] или [[море|мориња]].
3.941

уредување