Разлика помеѓу преработките на „ДНК полимераза“

Додадени 28 бајти ,  пред 1 година
с
с
 
 
ДНК полимеразата ја користи [[нуклеозид трифосфат]]ната форма на [[деоксинуклеотид]]ите за да изгради ДНК полимер. Монофосфатната форма на деоксинуклеотидот се вметнува во растечкиот ДНК ланец, при што се ослободува [[пирофосфат]]на молекула. ДНК полимеразата може да додава [[нуклеотид]]и само на 3′-OH крајот од растечкиот ДНК ланец. Според ова, полимеризацијата на ДНК се одвива во еден правец.
 
{{Трансферази}}
 
[[Категорија:Ензими]]