Разлика помеѓу преработките на „Железница“

Одземени 3 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Oostzijde Amsterdam CS.JPG|thumb|десно|300px|Железничка станица во [[Амстердам]].]]
 
'''Железница''' или '''железнички превоз''' — [[транспорт]] на [[патник|патници]] и [[стока (економија)|стоки]] по [[пруга]].
 
Возилата што возат на пругата се распоредени во [[воз]]; серија на поединечни возила (со или без погон) поврзани заедно. Овие возила (најчесто наречени вагони или коли) се движат со многу помало триење од возилата што возат со гуми на поплочен пат, и како резултат, [[локомотива]]та што го влече возот многу поефикасно ја искористува енергијата.
Со градбата на удобни патнички и товарни вагони, почнува развојот на железницата.
 
Првата јавна железница воспоставена е на [[27 септември]] [[1825]] помеѓу [[Стоктон]] (Stockton) и [[Дарлингтон]] (Darlington) во [[Англија]].
 
Железничкиот промет е многу значаен, но во последно време се намалува заради [[автомобил|автомобилот]], [[камион|камионот]] и [[автобус|автобускиот]] [[сообраќај]]. После спората [[парна локомотива]] неминовна беше појавата на [[дизел локомотива|дизел]] и [[електрична локомотива]], а како најголем дострел се [[воз на магнетни перници|возови на магнетни перници]], надокнадуваќи ја со тоа брзината, ефикасноста, еколошкиот и економискиот ефект.