Разлика помеѓу преработките на „Родољубивост“

Додадени 356 бајти ,  пред 1 година
==Патриотизмот како тема во уметноста и во популарната култура==
===Патриотизмот како тема во музиката===
* „Патриот“ (''Patriot'') - песна на британската рок-група „[[Саутерн дет калт]]“ (''Southern Death Cult'').<ref>[https://www.discogs.com/The-Southern-Death-Cult-Southern-Death-Cult/release/391136 Discogs, The Southern Death Cult ‎– Southern Death Cult (пристапено на 9.8.2019)]</ref>
* „Патриот (Поединцец)“ (''Patriot (A Single)'') - песна на американскиот музичар [[Скот Волкер]] (''Scott Walker'') од 1995 година.<ref>[https://www.discogs.com/Scott-Walker-Tilt/release/5384182 Discogs, Scott Walker ‎– Tilt (пристапено на 19.9.2018)]</ref>