Разлика помеѓу преработките на „Гроб“

Додадени 383 бајти ,  пред 1 година
===Гробот како тема во музиката===
* „Сенката на надгробниот камен“ (''Tombstone Shadow'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Криденс Клирвотер Ривајвал]]“ (''Creedence Clearwater Revival'')“ од 1969 година.<ref>[https://www.discogs.com/Creedence-Clearwater-Revival-Green-River/master/55272 DISCOGS, Creedence Clearwater Revival ‎– Green River (пристапено на 23.12.2017)]</ref>
* „Гробница“ (''The Crypt'') - песна на британската рок-група „[[Саутерн дет калт]]“ (''Southern Death Cult'') од 1983 година.<ref>[https://www.discogs.com/The-Southern-Death-Cult-Southern-Death-Cult/release/391136 Discogs, The Southern Death Cult ‎– Southern Death Cult (пристапено на 9.8.2019)]</ref>
* „Убавите девојки прават гробови“ (''Pretty girls make graves'') - песна на англиската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Смитс]]“ (''The Smiths'') од 1984 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=P3muLnU-Oko YouTube, THE SMITHS · The Smiths · FULL ALBUM HQ AUDIO (пристапено на 6.6.2017)]</ref>
* „Не оди тивко во твојот гроб“ (''Do Not Go Quietly Unto Your Grave'') - песна на американската рок-група „[[Морфин (рок-група)|Морфин]]“ (''Morphine'') од 1992 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=qm2Lab-8Uto YouTube, Morphine - Good (Full Album) (посетено на 15.6.2017)]</ref>