Разлика помеѓу преработките на „Зрновци“

Одземен 661 бајт ,  пред 1 година
с
Отстрането уредувањето на Vase10000 (разговор), вратено на последната верзија на Brsjakovski
с (Отстрането уредувањето на Vase10000 (разговор), вратено на последната верзија на Brsjakovski)
Ознака: Отповикување
* [[Турци]]: Амедовци (1 к.), Адемовци (1 к.) и Мазламовци (1 к.) порано имало и повеќе Турци, но се иселиле во [[Турција]].
* Роми: Али Ковачевци, Ризинци, Черкезовци, Шаковци, Палевци и Најдовци. Имаат севкупно околу (20 к.).<ref>{{Наведена книга|title=Кочанска Котлина|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=МАНУ|year=1970|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref>
 
==Администрација и Политика==
 
Во селото постои изборното место бр. 0889,0890 според [[Државна изборна комисија на Македонија|Државната изборна комисија]].које сместено во објектот на основното училиште и дом на култура с.мородвис
 
На [[Македонски претседателски избори (2019)|претседателските избори во 2019 година]], на ова изборно место биле запишани вкупно 1.774 гласачи.
 
== Историја ==