Разлика помеѓу преработките на „Калиманци“

Додадени 662 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
 
Родови во селото: ''Чаловци (10 к.), Стаменковци (10 к.) Маниловци (7 к.), Каменарци (4 к.) и Мртвачи (4 к.)'' за ''Стаменковци'' се знае дека се доселени од селото [[Безиково]], а останатите родови возможно е да се староседелски; после 1912 година во Калиманци се населиле голем број на македонски жители. Од [[Безиково]] се доселиле (27 к.), од [[Дулица]] кај [[Македонска Каменица]] (27 к.), од [[Саса]] кај [[Македонска Каменица]] (10 к.), од [[Грљани]] (8 к.), од [[Пресека]] (6 к.), и од [[Вратиславци]], [[делчевско]] (3 к.).<ref>{{Наведена книга|title=Кочанска Котлина|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=МАНУ|year=1970|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref>
 
==Администрација и Политика==
 
Во селото постои изборното место бр. 0321,0322 според [[Државна изборна комисија на Македонија|Државната изборна комисија]].које сместено во објектот на основното училиште и месна заедница с.калиманци
 
На [[Македонски претседателски избори (2019)|претседателските избори во 2019 година]], на ова изборно место биле запишани вкупно 157 гласачи.
 
== Културни и природни знаменитости ==
782

уредувања