Разлика помеѓу преработките на „Драгобраште“

Додадени 630 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
 
Родови во селото: ''Чергарци (8 к.) и Бојчевци (7 к.)'' доселени се од некое село во [[радовишко]] на [[Плачковица]]; ''Балтачани (10 к.)'' доселени се од селото [[Криволак]], [[Тиквеш]], пред околу 190 години се иселиле тројца браќа, еден се населил во Драгобраште, вториот во [[Крушево (Виничко)|Крушево]], а третиот во [[Трсино|Трсино;]] ''Пандурци (6 к.)'' доселени се пред 180 години од селото [[Турија]], [[делчевско]], дошле тројца браќа Ѓорге, Лазар и Јово. Денешниот род потекнува од првите двајца браќа, а третиот станал домазет во родот ''Балтачани; Софинци (13 к.), Капетановци (11 к.), Чроѓевци (9 к.), Малчовци (9 к.), Бобијци (8 к.), Карлинци (8 к.), Терзици (2 к.) и Цековци (2 к.)'' доселени се, но незнаат одкаде.<ref>{{Наведена книга|title=Кочанска Котлина|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=МАНУ|year=1970|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref>
 
==Администрација и Политика==
 
Во селото постои изборното место бр. 0317 според [[Државна изборна комисија на Македонија|Државната изборна комисија]].које сместено во објектот на основното училиште с.драгобраште
 
На [[Македонски претседателски избори (2019)|претседателските избори во 2019 година]], на ова изборно место биле запишани вкупно 351 гласачи.
 
== Општествени институции ==
782

уредувања