Разлика помеѓу преработките на „Виничка Кршла“

Додадени 632 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
*[[Сушица - Бавчи - Виничка Кршла (археолошки локалитет)|Сушица]] - [[населба]] и [[некропола]] од [[Римско време|римското време]].
*[[Коколов Рид]] - населба од раното и доцното бронзено време и железно време;<ref>[http://vecer.mk/kultura/novi-naodi-na-koklov-rid-kaj-vinica ''Нови наоди на Коклов рид кај Виница'']</ref>
 
==Администрација и Политика==
 
Во селото постои изборното место бр. 0314 според [[Државна изборна комисија на Македонија|Државната изборна комисија]].које сместено во објектот на основното училиште с.виничка кршла
 
На [[Македонски претседателски избори (2019)|претседателските избори во 2019 година]], на ова изборно место биле запишани вкупно 50 гласачи.
 
== Култура и спорт ==
782

уредувања