Разлика помеѓу преработките на „Видовиште“

Додадени 618 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
* Ромски род: Караци (2 к.) православни се, и зборуваат на македонски, доселени се од селото [[Радибуш]].
* Македонско муслимански род: Велиовци (1 к.) доселени се во 1958 година од селото [[Стар Истевник]], кај Делчево.<ref>{{Наведена книга|title=Кочанска Котлина|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=|year=1970|isbn=|location=Скопје|pages=124-125-126-127}}</ref>
 
==Администрација и Политика==
 
Во селото постои изборното место бр. 0888 според [[Државна изборна комисија на Македонија|Државната изборна комисија]].које сместено во објектот на месна заедница с.видовиште
 
На [[Македонски претседателски избори (2019)|претседателските избори во 2019 година]], на ова изборно место биле запишани вкупно 357 гласачи.
 
== Културни и природни знаменитости ==
782

уредувања