Разлика помеѓу преработките на „Чешиново“

Додадени 650 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
* '''Староседелци:''' ''Ќимовци (8 к.), Бакамци (5 к.) и Поровци (3 к.)''
* '''Доселеници:''' ''Богатиновци (7 к.), Тошевци (6 к.), Кузмановци (5 к.), Левковци (3 к.) и Лебарци (3 к.)'' доселени се во 19ти век од селото [[Спанчево]]; ''Неделковци (10 к.) и Шоповци (6 к.)'' доселени се во 19ти век од селото [[Страцин]] во [[Кратовско|кратовско;]] ''Пиљавци (7 к.)'' доселени се во 19ти век од селото [[Саса]] кај [[Македонска Каменица|Македонска Каменица;]] ''Виткарци (4 к.) и Андоновци (3 к.)'' доселени се од селото [[Сарчиево]] во [[Штипско|штипско;]] ''Бурилчанци (3 к.)'' доселени се од селото [[Бурилчево|Бурилчево;]] ''Цековци (3 к.)'' доселени се од селото [[Мојанци (Кочанско)|Мојанци]], а таму биле доселени од селото [[Спанчево]]; ''Трендафиловци (3 к.)'' доселени се од селото [[Соколарци|Соколарци;]] ''Паљут (1 к.) и Кучичанци (1 к.)'' првите се доселени од [[Спанчево]], а вторите од [[Кучичино|Кучичино;]] ''Бојковци (8 к.), Ќировци (6 к.), Здравевци (4 к.) и Чочковци (4 к.)'' доселени се, но не знаат од каде се доселени.<ref>{{Наведена книга|title=Кочанска Котлина|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=Универзитетска печатница.|year=1970|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref>
 
==Администрација и Политика==
 
Во селото постои изборното место бр. 0875,0876 според [[Државна изборна комисија на Македонија|Државната изборна комисија]].које сместено во објектот на здружен дом и општинска зграда с.чешиново
 
На [[Македонски претседателски избори (2019)|претседателските избори во 2019 година]], на ова изборно место биле запишани вкупно 717 гласачи.
 
== Општествени институции ==
782

уредувања