Разлика помеѓу преработките на „Полаки“

Додадени 619 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
По [[Втора светска војна|Втората светска војна]] миграционите процеси не го одминале ни ова село, така што бројот на жителите значително се намалил. Од 1.204 жители, колку што броело селото во 1961 г., во 1994 г. останале само 245 жители. Според последниот попис во 2002 г., селото брои 59 домаќинства, односно 113 жители сместени во 180 куќи. Повеќето од куќите се застарени.
Тешката економска ситуација во [[Република Македонија|земјава]] доведе селото полека повторно да заживува. Кон тоа придонесе и снабдувањето на секоја куќа со струја, вода и пат.
 
==Администрација и Политика==
 
Во селото постои изборното место бр. 0872 според [[Државна изборна комисија на Македонија|Државната изборна комисија]].које сместено во објектот на основното училиште с.полаки
 
На [[Македонски претседателски избори (2019)|претседателските избори во 2019 година]], на ова изборно место биле запишани вкупно 66 гласачи.
 
== Културни и природни знаменитости ==
782

уредувања