Разлика помеѓу преработките на „Пантелеј“

Додадени 596 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
 
Една друга легенда вели дека порано селото било над изворот „Трештена вода“, но после ударот од гром во самиот извор, селаните го напуштиле местото и се населиле на местото каде што се наоѓа сега селото Пантелеј.
 
==Администрација и Политика==
 
Во селото постои изборното место бр. 0871 според [[Државна изборна комисија на Македонија|Државната изборна комисија]].које сместено во објектот на село с.пантелеј
 
На [[Македонски претседателски избори (2019)|претседателските избори во 2019 година]], на ова изборно место биле запишани вкупно 41 гласачи.
 
== Надворешни врски ==
782

уредувања