Дуло: Разлика помеѓу преработките

Одземени 239 бајти ,  пред 3 години
Бришење на "KhanAsparuh.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Explicit поради: per c:Commons:Deletion requests/File:KhanAsparuh.jpg.
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Бришење на "KhanAsparuh.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Explicit поради: per c:Commons:Deletion requests/File:KhanAsparuh.jpg.)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
[[Податотека:KhanAsparuh.jpg|дясно|thumb|270px|Споменик на хан [[Аспарух]] - основач и прв владетел на [[Прво Бугарско Царство|Дунавска Бугарија]]]]
 
'''Дуло''' е името на родот, од кого произлегуваат раните владетели на [[Прабугари]]те. Од овој род се [[Кубрат]], основачот на [[Стара Велика Бугарија]], позната како [[Оногурија]], и неговите синови - [[Батбајан]], [[Котраг]] и [[Аспарух]] кој го основал [[Прво Бугарско Царство|Првото бугарско царство]]. Според некои [[Алцек]] и [[Кубер]] исто така билe од овоj род. Се смета дека родоначалникот на кланот Дуло бил [[Атила]].