Разлика помеѓу преработките на „Јосиф Даскалов“

Одземени 54 бајти ,  пред 2 години
Одбиена последната промена (од Makedon4eto BG) и ја поврати преработката 3737318 на Bjankuloski06
(Одбиена последната промена (од Makedon4eto BG) и ја поврати преработката 3737318 на Bjankuloski06)
починал-место=[[Подрум Кале]], [[Турција]] |
}}
'''Јосиф Даскалов''' ({{роден на|||1868}}, {{роден во|Кратово}} - {{починат на|||1909}}, [[Подрум Кале]], [[Турција]]) — [[БугариМакедонци|бугаринмакедонски]] од [[Македонија (регион)|Македониja]], револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и раководител на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
 
== Биографија ==