Разлика помеѓу преработките на „Дебар“

Додадени 1.776 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
:''За други значења на поимот '''Дебар''' видете на [[Дебар (појаснување)|појаснителната страница]]''
{{Инфокутија заНаселено град во Македонијаместо
| име name = Дебар
| сликаnative_name = =Debar-Macedonia.JPG
| native_name_lang = <!-- ISO 639-2 code e.g. "fr" for French. If more than one, use {{lang}} instead -->
| сл-големина =
| settlement_type = Град
| опис = Поглед на градот Дебар од селото Рајчица
| знаме image_skyline = MkDebar-debaMacedonia.gifJPG
| image_alt =
| знаме-големина = 90px
| знаме-врскаimage_caption =Знаме Поглед на градот Дебар од селото Рајчица
| грбimage_flag = =GrbMk-debardeba.jpggif
| грб-големинаflag_alt =
| грб-врскаimage_seal = Грб на Дебар
| локација seal_alt =MK Debar.PNG
| лок-големинаimage_shield = =280пGrb-debar.jpg
| shield_alt =
| лок-коментар = Дебар на картата на Македонија
| координати nickname =
| прекар motto =
| мото image_map =
| поштенски кодmap_alt = 1250
| map_caption = Местоположба на Дебар во [[Македонија]]
| повикувачки број = 046
| авто pushpin_map = DBМакедонија
| pushpin_label_position =
| заштитници =
| pushpin_map_alt =
| официјална страница = [http://www.dibra.gov.mk/mk/index.html debar.gov.mk]
| доселување pushpin_map_caption =
| основан од latd = 41 |latm = 31 |latNS = N
| longd = 20 |longm = 32 |longEW = E
| основан во =
| старо име1 coor_pinpoint =
| старо име2 coordinates_type =
| coordinates_display = inline,title
| старо име3 =
| coordinates_footnotes =
| општина ={{општинскигрб|Општина Дебар}}
| subdivision_type = [[Список на држави во светот|Држава]]
| регион={{грбови|Југозападен регион}}
| subdivision_name = [[Република Македонија]]
| населби =
| subdivision_type1 = [[Региони на Македонија|Регион]]
| градоначалник = [[Хекуран Дука]]
| subdivision_name1 = [[Југозападен регион]]
| партија =
| subdivision_type2 = [[Општини во Македонија|Општина]]
| површина =
| subdivision_name2 = [[Општина Дебар]]
| копно =
| subdivision_type3 =
| вода =Дебарско Езеро
| паркови subdivision_name3 =
| надморска височина established_title =625
| латитуда established_date = 41° 31' 30" N
| лонгитуда founder = 20° 31' 38" E
| население seat_type = 14.561
| годинаseat на попис1 = 2002
| мажи government_footnotes =
| жени leader_party = [[ДУИ]]
| високо leader_title = Градоначалник
| средноleader_name = [[Хекуран = Дука]]
| основно <!-- established -->| established_title =
| неписмени established_date =
| густинаunit_pref на население = Metric<!-- or US or UK -->
<!-- ALL fields with measurements have automatic unit conversion -->
| година на попис2 = 2002
<!-- for references: use <ref> tags -->
| етнички групи =Албанци, Македонци, Роми, Турци
| area_footnotes =
| area_urban_footnotes = <!-- <ref> </ref> -->
| area_rural_footnotes = <!-- <ref> </ref> -->
| area_metro_footnotes = <!-- <ref> </ref> -->
| area_magnitude = <!-- <ref> </ref> -->
| area_note =
| area_water_percent =
| area_rank =
| area_blank1_title =
| area_blank2_title =
<!-- square kilometers -->
| area_total_km2 =
| area_land_km2 =
| area_water_km2 =
| area_urban_km2 =
| area_rural_km2 =
| area_metro_km2 =
| area_blank1_km2 =
| area_blank2_km2 =
<!-- hectares -->
| area_total_ha =
| area_land_ha =
| area_water_ha =
| area_urban_ha =
| area_rural_ha =
| area_metro_ha =
| area_blank1_ha =
| area_blank2_ha =
<!-- dunams used in Middle East articles only -->
| dunam_link = <!-- which dunam to link -->
| area_total_dunam =
| area_land_dunam =
| area_water_dunam =
| area_urban_dunam =
| area_rural_dunam =
| area_metro_dunam =
| area_blank1_dunam =
| area_blank2_dunam =
| length_km =
| width_km =
| dimensions_footnotes =
| elevation_footnotes =
| elevation_m = 625
| population_footnotes =
| population_total = 14,561
| population_as_of = 2002
| population_density_km2 = auto
| population_demonym =
| population_note =
| timezone1 = [[UTC+01:00|UTC+1]]
| utc_offset1 =
| timezone1_DST = [[UTC+2]]
| utc_offset1_DST =
| postal_code_type =
| postal_code =
| area_code_type =
| area_code = +389 046
| blank_name = [[Автомобилски регистарски таблички во Македонија|Рег. таб.]]
| blank_info = DB
| blank1_name =
| blank1_info =
| iso_code =
| website = [http://dibra.gov.mk/mk/ www.dibra.gov.mk]
| footnotes =
}}