Разлика помеѓу преработките на „ФК Стумбрас“

Додадени 268 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
| chairman =
| manager =
| league = A лига
| season = [[А лига на Литванија 2018|2018]]
| position = 4. место
}}
 
'''ФК Стумбрас''' ({{lang-lt|Futbolo klubas "Stumbras"}}) — [[Литванија|литвански]] [[Фудбал|фудбалски]] клуб од [[Каунас]]. Моментално настапува во А лига на Литванија.
 
== Историја ==
 
Фудбалскиот клуб Стумбрас бил формално формиран во [[2013]] година.
 
Во летото 2019 година, клубот престана да постои. Конечно, тие беа елиминирани од елитната поделба.<ref>https://alyga.lt/naujiena/stumbro-klubo-nebeliko-lietuvos-futbolo-zemelapyje/6174</ref>
 
== Успеси ==
| bgcolor="#ddffdd" style="text-align:center;"| '''1.'''
| bgcolor="#ddffdd" style="text-align:center;"| '''А лига'''
| bgcolor="#F5F5F5FFCCCC" style="text-align:center;"| '''8.'''
| <ref>[http://www.rsssf.com/tablesl/lito2019.html#alyga Lithuania 2018]</ref>
|
|-
|}
531

уредување