Разлика помеѓу преработките на „Аромаколог“

Додаден 121 бајт ,  пред 5 месеци
с
с (отстранета Категорија:Синестезија; ставена Категорија:Ароматерапија користејќи го HotCat)
 
==Улогата на аромакологот==
 
Пријатните мириси причинуваат луѓето да сакаат да се задржат подолго време на некое место, тие се благодет за продавниците, музеите, бањите и казината. Пријатните миризби ги подобруваат продуктивноста и физичките способности, со тоа што спортистите кои биле изложени на мириси на ментанане или лимон, трчале побрзо, правеле повеќе склекови и за многу кратко време се опоравувале од напорните тренинзи. Со мешање одредени мириси аромакологот може да создаде поспокојна животна средина и да го подобри здравјето. Едно истражување од 1987 година покажало дека мирисите од маслото од [[морско оревче]], екстракт од пченка, neroli oil, valerian oil(валеријана,одолјен),miristici oil, soelemicin oil и elemicin oil го намалуваат стресот и високиот крвен притисок кај луѓето. The Mind Lab, едно независно советувалиште во Велика Британија, како дел од истражувањето поврзано со мозочните рефлекси на различни дразби, го проучува мирисот на една зграда. За да се создаде една домашна атмосфера, агентите за недвижнини им препорачуваат на нивните клиенти да има мирис на свежо печени колачи или арома на кафе во куќата кога им се покажува на можните купувачи. Преку ослободување соодветни миризби со цел да се разбуди чувството на удобност, безбедност и радост, сопственикот може да ја забрза продажбата на куќата.
 
Продуктивноста на работникот може да се зголеми преку подобрување на квалитетот на воздухот во зградата каде што се работи не само со отстранување на загадувачите, туку и со воведување на благи миризливи стимулатори преку вентилациските системи и клима уредите и воедно со тоа да се добијат свеж воздух и пријатен мирис.
Неопходно е да се осигураме дека дозата на мирисот не е прекумерна и прејака. Овие мириси се различни од парфемите и тие треба да го имитираат природниот воздух однадвор.
 
Вештите аромаколози можат да измислат масла кои би ја намалиле агресивноста зад воланот, заморот и би ја подобриле концентрацијата додека се вози.Ментата Нането ја намалува вознемиреноста и заморот за време на возењето, а споена со циметот, го намалува нивото на фрустрација со кои се соочуваме во сообраќајот а исто така ја зголемува и будноста.
 
Јасминот пак се користи како помошно средство за спиење а мирисот на ванилата ја намалува желбата за благо после ручекот.
 
== Поврзано ==
[[Категорија:Парфимерија]]
* [[Ароматерапевт]]
 
[[Категорија:Ароматерапија]]
[[Категорија:Парфимерија]]
[[Категорија:Алтернативни лекувачи]]