Разлика помеѓу преработките на „Аромаколог“

Додадени 40 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
{{внимание}}
{{викифицирање}}
'''Аромаколог''' — лице кое се занимава со [[аромакологија]], постапка на користење на мириси[[мирис]]и или сесенцијални[[есенцијално масло|есенцијални масла]] со цел да се создадат други или кои ќе имаат влијание врз однесувањето на човекот, физичкиот изглед како и карактерот, преку издвојување или помешување на соединенијата. Најмалку проучувано од сите човечки сетила е сетилото за мирис, но аромакологијата не се применува се повеќе само во здравството или за надоградба на науката, туку и во спортот и во некои секојдневни работи како на пр. при продавање на куќа.
 
Иако сите аромаколози имаат изразено сетило за мирис некои се служат и со сетилото за вид и слух. Тие се наречени синестети и во историјата се познати : Британскиот сликар [[Дејвид Хокни]], Рускиот уметник [[Василиј Кандински]], Австрискиот композитор [[Франц Лист]] и Англискиот поет [[Вилијам Блејк]].