Разлика помеѓу преработките на „Аромаколог“

Одземени 27 бајти ,  пред 5 месеци
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Аромакологист на Аромаколог)
==Поле на дејност==
 
АромакологистотАромакологот е лице кое проучува како мирисите влијаат врз човечката психологија и однесување и работи со етерични масла за да ги докаже позитивните влијанија врз однесувањето и чувствата. АромакологистотАромакологот е стручњак по аромакологија - поим кој е измислен во 1982 година од страна на Олфацторѕѕ ресеарцх Фунд, сега познат како [[Институт за Сетило за Мирис]] (анг.Sence of Smell Institute), дел од [[Fragrance Foundation]] која има финансирано бројни медицински, универзитетски и самостојни истражувања поврзани со влијанијата на мирисите врз сонот и активностите на човекот. Аромакологијата се разликува од [[ароматерапијата]].
 
АромакологистотОва лице е пронаоѓач кој работи со етерични масла за нивните мирисни и физички влијанија и е стручњак во нивното помешување и спојување за да се добијат опојни мириси што ке влијаат врз однесувањето, како и да се утврдат тие ароматични позитивни влијанија вклучувајќи ги чувствата и емоциите.
Аромакологијата цели да ја проучува заемната врска помеѓу психологијата и најновите технологии за миризбите и директното пренесување разни чувства до мозокот (како смиреност, оживеаност, воодоошевување, сензуалност, среќа и успех) преку овие технологии. Кога мирисите ги активираат дишните патишта кои водат до лимбичкиот дел од мозокот тој предизвикува ослободување на невротрансмитери кои на повеќе начини влијаат на него и на менталната состојба на поединецот.
Понатаму, дразбите кои се пренесуваат до лимбичкиот систем неможеме свесно да ги препречиме и поради тоа влијаат врз нашето расположение. Мирисот како сетило е последната гранка на нервниот систем и не е толку детално проучена како видот и слухот.