Разлика помеѓу преработките на „Аромаколог“

Одземени 19 бајти ,  пред 11 месец
с
нема опис на уредувањето
с
{{внимание}}
{{викифицирање}}
'''АромакологистАромаколог''' е лице кое се занимава со [[аромакологијатааромакологија]], постапка на користење на мириси или сесенцијални масла со цел да се создадат други или кои ќе имаат влијание врз однесувањето на човекот, физичкиот изглед како и карактерот, преку издвојување или помешување на соединенијата. Најмалку проучувано од сите човечки сетила е сетилото за мирис, но аромакологијата не се применува се повеќе само во здравството или за надоградба на науката, туку и во спортот и во некои секојдневни работи како на пр. при продавање на куќа.
 
Иако сите аромаколози имаат изразено сетило за мирис некои се служат и со сетилото за вид и слух. Тие се наречени синестети и во историјата се познати : Британскиот сликар [[Дејвид Хокни]], Рускиот уметник [[Василиј Кандински]], Австрискиот композитор [[Франц Лист]] и Англискиот поет [[Вилијам Блејк]].
 
==Поле на дејност==
==Аромакологист==
 
Аромакологистот е лице кое проучува како мирисите влијаат врз човечката психологија и однесување и работи со етерични масла за да ги докаже позитивните влијанија врз однесувањето и чувствата. Аромакологистот е стручњак по аромакологија - поим кој е измислен во 1982 година од страна на Олфацторѕѕ ресеарцх Фунд, сега познат како [[Институт за Сетило за Мирис]] (анг.Sence of Smell Institute), дел од [[Fragrance Foundation]] која има финансирано бројни медицински, универзитетски и самостојни истражувања поврзани со влијанијата на мирисите врз сонот и активностите на човекот. Аромакологијата се разликува од [[ароматерапијата]].
Главниот лик Греноуилле, во книгата "Парфем" од [[Patrick Sűskind]], е роден со хипер-акутно сетило за мирис но нема свој телесен мирис. Тој ја продолжува неговата животна потрага, која вклучува и многу убиства, за да го пресоздаде невиниот мирис на една убава девојка.
 
=='''Делотворност'''==
 
Истражувањата биле спроведени за да се покаже дека преку употребата на миризливи материи може да се влијае на оние делови од мозокот поврзани со будноста и вниманието. Учесниците во екпериментот биле затворени во соба за тестирање и изложени на масло од јасмин, кое се покажало делотворно при засилување на нивните препознавачки вештини а учесниците покажале поголем интерес и мотивација во врска со зададените задачи. Спојот од еукалиптусевкалиптус, нане и етанол исто така ги подобрува сознавачките способности.
Испитаниците имале поголем поттик по извршување на некоја монотона и стресна задача, откако биле изложени на мешавина од нане, бергам, сандалово дрво и лаванда.
 
=='''Улогата на аромакологот'''==
 
Пријатните мириси причинуваат луѓето да сакаат да се задржат подолго време на некое место, тие се благодет за продавниците, музеите, бањите и казината. Пријатните миризби ги подобруваат продуктивноста и физичките способности, со тоа што спортистите кои биле изложени на мириси на мента или лимон, трчале побрзо, правеле повеќе склекови и за многу кратко време се опоравувале од напорните тренинзи. Со мешање одредени мириси аромакологот може да создаде поспокојна животна средина и да го подобри здравјето. Едно истражување од 1987 година покажало дека мирисите од маслото од [[морско оревче]], екстракт од пченка, neroli oil, valerian oil(валеријана,одолјен),miristici oil, soelemicin oil и elemicin oil го намалуваат стресот и високиот крвен притисок кај луѓето. The Mind Lab, едно независно советувалиште во Велика Британија, како дел од истражувањето поврзано со мозочните рефлекси на различни дразби, го проучува мирисот на една зграда. За да се создаде една домашна атмосфера, агентите за недвижнини им препорачуваат на нивните клиенти да има мирис на свежо печени колачи или арома на кафе во куќата кога им се покажува на можните купувачи. Преку ослободување соодветни миризби со цел да се разбуди чувството на удобност, безбедност и радост, сопственикот може да ја забрза продажбата на куќата.