Разлика помеѓу преработките на „Млечен Пат“

Одземени 48 бајти ,  пред 10 месеци
с
Староста на галаксијата се претпоставува дека е 13,6 милијарда години, или врсник на нашата вселена. Овие бројки се базираат врз истражувања во [[2004]], кои ги спроведе тим на реномирани [[астроном|астрономи]].
 
== Местото на нашето Сонце во галаксијата Млечен Пат ==
[[Сонце]]то, а со тоа и [[Земја]]та и [[соларен систем|соларниот систем]], се наоѓа во близината на надворешниот крак наречен [[Орионски Ракав]], на оддалеченост од 7,94 ±0,42 [[парсек|парсеци]] од [[галактичко средишет|галактичкото средиште]]. Далечината меѓу Орионовиот и [[Персејски Ракав|Персејскиот Ракав]] која е следна изнесува 6.500 светлосни години.