Разлика помеѓу преработките на „Виничка Кршла“

Одземени 18 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
'''Виничка Кршла''' е [[село]] во [[Општина Виница]], во околината на градот [[Виница]].
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
Селото Виничка Кршла, се наоѓа на североисточната страна на градот Виница, селото е распрскано на поголема територија над реката [[Драгобраштица]]. Од централното градско подрачје е одалечено 5 км. Селото, односно Кршлата, по која го носи името започнува од источниот излез на градот.<ref>[http://www.opstinavinica.gov.mk/| Општина Виница]</ref>
 
== Галерија ==
 
== Наводи ==
== Надворешни врски ==
 
{{наводи}}