Разлика помеѓу преработките на „Билион“

Одземени 12 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
* '''1.000.000.000''' (илјада милиони) или десет на деветти степен ({{10^|9}}) според [[долга и кратка скала|кратката скала]]. Претставува износ истоветен на [[милијарда]]та во долгата скала. .<ref>{{нмс|url=http://www.oxforddictionaries.com/us/words/how-many-is-a-billion|title=How many is a billion?|work=oxforddictionaries.com}}</ref><ref>{{наведени вести |first=Susie |last=Dent |title=How billions and trillions changed |date=28 October 2011 |publisher=BBC News |url=https://www.bbc.co.uk/news/magazine-15478580 |accessdate=10 јули 2015}}</ref>
 
Денес кратката скала е сеприсутна во англојазичните земји. Во САД е усвоена многу одамна, преку Франција.<ref name="OED">{{нмс |title= billion, n. |work=OED Online |publisher=Oxford University Press |url=https://www.oed.com/view/Entry/19024 |accessdate=15 јуни 2019 }}</ref> ДодекаБританија пак Британија, официјално се префрлила на оваа скала дури во 1974 г., иако наоѓала примена во техничката литература и новинарството уште од 1950-тите; денес британскиот билион во долгата скала се јавува поретко.<ref name="CB">{{наведен извештај |first1=Richard |last1=Cracknell |first2=Paul |last2=Bolton |title=Statistical literacy guide: What is a billion? And other units | date=јануари 2009 |publisher=House of Commons Library |url=http://researchbriefings.files.parliament.uk/documents/SN04440/SN04440.pdf |accessdate=10 јули 2015 |format=PDF}}</ref>
 
== Поврзано ==