Трилион: Разлика помеѓу преработките

Одземени 198 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: '''Трилион''' (од {{lang-fr|trillion}}) — поим кој може да се однесува на два различни броја: ==...)
 
сНема опис на уредувањето
* '''1.000.000.000.000''' (милион милиони) или десет на дванаесетти степен ({{10^|12}}) според [[долга и кратка скала|кратката скала]]. Претставува износ истоветен на [[билион]]от во долгата скала.
 
Денес кратката скала е сеприсутна во англојазичните земји. Во САД е усвоена многу одамна, преку Франција.<ref name="OED">{{нмсБританија |title= billionпак, n. |work=OED Online |publisher=Oxford University Press |url=https://www.oed.com/view/Entry/19024 |accessdate=15 јуни 2019 }}</ref> Додека пак Британија официјално се префрлила на оваа скала дури во 1974 г., иако наоѓала примена во техничката литература и новинарството уште од 1950-тите; денес британскиот трилион во долгата скала се јавува поретко.<ref name="CB">{{наведен извештај |first1=Richard |last1=Cracknell |first2=Paul |last2=Bolton |title=Statistical literacy guide: What is a billion? And other units | date=јануариJanuary 2009 |publisher=House of Commons Library |url=http://researchbriefings.files.parliament.uk/documents/SN04440/SN04440.pdf |accessdate=10 јулиJuly 2015 |format=PDF}}</ref>
 
== Поврзано ==