Разлика помеѓу преработките на „Билион“

Додадени 40 бајти ,  пред 1 година
с
с
'''Билион''' (од {{lang-fr|billion}}) — поим кој може да се однесува на два различни [[број]]а:
 
== Долга скала (македонска употреба) ==
* '''1.000.000.000.000''' (милион [[милион]]и)<ref>{{маклек|билион}}</ref> или десет на дванаесетти [[степенување|степен]] ({{10^|12}}) според [[долга и кратка скала|долгата скала]] која се користи во [[Македонија]] и разни други земји. Претставува износ илјадапати поголем од билионот на кратката скала (подолу), и износ истоветен на [[трилион]]от во таа скала.